top of page

Öğretim Üyemiz Adile Gülşah Saranlı'ya Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Araştırma Ödülü


ÖĞRETİM ÜYEMİZ YRD. DOÇ. DR. ADİLE GÜLŞAH SARANLI, EN İYİ MAKALE DALINDAKİ NAFİ ATUF KANSU EĞİTBİLİM ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ'NÜ REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. MURAT TARIMCILAR'DAN TESLİM ALDI!

•Cumhuriyet’in eğitim devrimlerinde önemli payı olan eğitimci, yazar ve siyasetçi Nafi Atuf Kansu adına verilen “Nafi Atuf Kansu Eğitbilim Araştırmaları Ödülü” töreni, bu yıl 13 Kasım günü Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi salonunda gerçekleştirildi. Törene, başta Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, TED Üniversitesinden Prof. Dr. Murat Tarımcılar, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Karakütük, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülbin Özçelikay olmak üzere Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ ve TED Üniversitesinden birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Eğitim Fakültemiz İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adile Gülşah Saranlı, törende En İyi Makale Dalındaki ödülünü, Prof. Dr. Murat Tarımcılar'ın elinden teslim aldı. Törende, Prof. Dr. Nilgün Metin ve tez dalında Dr. Sezer Köse Biber de ödüllerini aldı.

Nafi Atuf Kansu Kimdir?

•Ulusal Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere 1921 yılının ilk günlerinde Ankara’ya geldi. Ankara’da Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü ile başlayan görevlerine genelde kurtuluşun eğitim cephesinde yoğunlaşan Nafi Atuf Kansu, Ankara Atatürk Lisesi ve Kayseri Lisesi Müdürlüğü, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü ve 1924’den itibaren üstlendiği Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) Müsteşarlığı ile devam etti. 1927 seçimleri ile Maarif Vekaleti Müsteşarlığı'ndan siyasete geçen Kansu, TBMM’nin 8. dönemi dahil olmak üzere aralıksız 22 yıl milletvekili oldu. TBMM tarafından Nafi Atuf Kansu’ya 1927 yılında İstiklal Madalyası verildi. 1928 yılında Atatürk'ün tavsiyeleri ve himayesinde kurulan Türk Maarif Cemiyeti'nin (Türk Eğitim Derneği) bizzat kuruluşunda yer alan Kansu, 1928’den 1935’e değin 2 dönem bu derneğin başkanlığını yaptı. 1938’den 1947 yılına kadar CHP Parti Yönetim Kurulu Üyesi ve 1944-1947 yılları arasında CHP Genel Sekreterliği Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerini de yürüttü. Nafi Atuf Kansu, 28 Ekim 1949 tarihinde 59 yaşında iken Ankara’da yaşamını yitirdi.Haberin Linki: https://ece.tedu.edu.tr/tr/main/gundem/haberler/yrd-doc-dr-adile-gulsah-saranli-en-iyi-makale-dalindaki-nafi-atuf-kansu
Comments


bottom of page